Admirał



Działka Doświadczalna



Działka Doświadczalna



Kolumna



Marzyciel



Jeźdźcy



Król i Królowa



Mimo To



Modelka 



Odkrywca



Narzeczona Narzeczonego



Narzeczony Narzeczonej



Narzeczeni



Odlot



Pochylnia



Pomnik Zastępczy



Posiadacz



Próba Równowagi



Próba Równowagi



Przed Koncertem



Racjonalizator



Solista



Poliglota



Taniec Na Szczycie



Właścicielka



Tableau



Wynalazca



Turysta





2021-Stanisław Hryń, rzeźba, pt : "Kurtyna"







Gremia są dla mnie szczególnie interesujące. Gremia opiniotwórcze, ciała zbiorowe decyzyjne, a wśród nich indywidualiści, zdecydowani, konserwatyści, przywódcy,,, nonkonformiści, liderzy, ugodowcy, nieprzekonani, wątpiący, niezgłębieni.
Gremium to zbiorowość (mnogość) skonsolidowana paradygmatem okoliczności, w której się znalazła.


„Kurtyna”

To jedna z wielu prac podejmujących temat gremium. Za główne środki wyrazu przyjąłem:
·  gest, porozumienie bez słów
·  portret w ujęciu uniwersalnym, czyli gotowość akceptacji każdej sytuacj
·  zgodnie z moją filozofią obserwacji uważam, że portret uniwersalny i różnorodne akcesoria stroju o wiele lepiej oddają wspólnotę gremium niż odwrotny schemat, czyli zbiór portretów w organizacyjnym uniformie.

„Kurtyna”

opowiada o sztuce i wolności.
·  sztuka kontestująca rzeczywistość pozwala uchylić kurtynę niewoli.
·  jednym z fundamentów wolności jest sztuka, a artysta idący pod prąd ogółu staje się przywódcą (portret indywidualisty) przechodzącym przez kurtynę.
· oddzielenie, często towarzyszące niewoli, może okazać się łatwą do odchylenia kurtyną,             dla tych, którzy odważą się patrzeć z drugiej strony. Artysta widzący świat w odmienny sposób wskazuje drogę do duchowej niepodległości, bo przecież prawdziwa wolność musi zrodzić się najpierw w sercu.



Stanisław Hryń urodzony w 1951 roku w Sanoku; artysta rzeźbiarz. W latach 1970 – 1975 studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Dyplom w 1975 roku u prof. Antoniego Hajdeckiego. W 1975 roku rozpoczął pracę w I Pracowni Rzeźby na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Krakowie. W 1993 roku został mianowany na stanowisko profesora ASP.      W 2001 roku otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych. Od 2003 roku związany również   z Krakowską Szkołą Wyższą im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (obecnie Krakowska Akademia) gdzie prowadzi Pracownię Rzeźby na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych. Specjalizuje się w rzeźbie odlewanej w brązie, tworzy dzieła w obszarze rzeźby sakralnej oraz rzeźby kameralnej. Sam kreuje bohaterów swoich dzieł: “studiuje tłumy - stawia cokoły jednostkom.” Cechuje go niezależność artystyczna – własny styl, własny bohater i własne środki wyrazu. Wziął udział w kilkudziesięciu wystawach w Polsce i zagranicą. Uczestniczył w plenerach i sympozjach międzynarodowych. Zorganizował wystawy indywidualne m.in. W Sanoku, Krakowie, Iserlohn, Bremen, Berlinie, Glashutte/Niemcy/, Nijmegen /Holandia/,

Zrealizował wiele rzeźb sakralnych, rzeźb monumentalnych i kameralnych dla inwestorów publicznych i prywatnych. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Szwecji, Francji i USA. Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.





  ㅁ PROJEKTOWANIE ARCHITEKTURY WNĘTRZ  PROJEKTOWANIE MEBLI  PROJEKTOWANIE EKSPOZYCJI I SCENOGRAFII PRZESTRZENI PUBLICZNYCH  SZTUKA PROJEKTOWANIA   SZTUKI PIĘKNE   NOWE MEDIA   PROJEKTOWANIE TKANINY I UBIORU   LABORATORIA  WARSZTATY
  ㅁ PROJEKTOWANIE ARCHITEKTURY WNĘTRZ  PROJEKTOWANIE MEBLI  PROJEKTOWANIE EKSPOZYCJI I SCENOGRAFII PRZESTRZENI PUBLICZNYCH  SZTUKA PROJEKTOWANIA   SZTUKI PIĘKNE   NOWE MEDIA   PROJEKTOWANIE TKANINY I UBIORU   LABORATORIA  WARSZTATY
Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
ul. Syrokomli 21, 30-102 Kraków

︎︎︎ARCHITEKTURA@ASP.KRAKOW.PL

Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie kształci w różnych dziedzinach projektowych, takich jak: projektowanie architektury wnętrz, projektowanie mebli i elementów wyposażenia wnętrz, design oraz projektowanie przestrzeni ekspozycyjnych.
Wydział Architektury Wnętrz  ASP Kraków 2025