

“Modulacje”
Anna Drozd-Tutaj
Anna Drozd-Tutaj jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby w 1995 r. Uczestniczy w wystawach, sympozjach i plenerach rzeźbiarskich w Polsce i za granicą. Jest laureatką stypendiów i konkursów artystycznych. Otrzymała m.in. Stypendium Ministra Kultury i Sztuki w roku 1994/95, a w 2020 Stypendium Twórcze Miasta Krakowa. W 2023 zdobyła Nagrodę Główną w Międzynarodowym Konkursie Arte Laguna Prize w Wenecji. Jej rzeźby, od kameralnych po monumentalne, wykonane są w różnorodnych materiałach, którymi świadomie operuje w zależności od kontekstu i idei. Często stosuje przedmioty gotowe jako artefakty nadając im nowe znaczenie. Podejmuje tematy odnoszące się do egzystencji i człowieczeństwa. Pracuje w różnych mediach: rzeźbie, instalacji, sztuce efemerycznej i fotografii. Ostatnio posługuje się językiem geometrii definiując abstrakcyjno-metaforyczną formę.
https://www.instagram.com/anna.drozd.tutaj/
od Autorki:
"Interesuje mnie sztuka elitarna, która wykracza poza rzeczywistość, jest metaforyczna i daje nadzieję na lepszy świat. Nie ograniczam się do czysto zmysłowego, estetycznego czy artystycznego przekazu, ale chcę uczestniczyć w mistycznej relacji, która transcenduje poza egzystencję. Język artystyczny, którego używam, mówi o radości odnalezionej, harmonii duszy, świętości życia i sensie istnienia. Zróżnicowana materia w rzeźbie wyznacza mi granice sztuki i daje możliwość konfrontacji z antropologicznymi znaczeniami. Jest potwierdzeniem logicznej struktury kosmosu. Moja sztuka jest wyrazem tęsknoty za sacrum i poszukiwaniem własnej przestrzeni. Jest moją prywatną wolnością. Jako artystka prezentuję własne wartości w odniesieniu do kulturowej złożoności świata. Moje prace powstają w wyniku introspekcji, refleksji i wewnętrznego dialogu z transcendencją. Używając archetypowych symboli, tworzę przestrzeń do dialogu między twórcą a odbiorcą.”
"Modulacje" są prezentacją mojego pionierskiego projektu opartego na autorskim podziale sześcianu na modularne bryły. Przedstawiam ten projekt w pierwotnym podziale na cztery bryły oraz kolejnym na dwadzieścia cztery elementy. Sześcian staje się układanką dającą wiele możliwości i kombinacji w odkrywaniu nowych form przestrzenno- malarskich. Jest to rodzaj tworzenia poprzez doświadczanie empiryczne, angażujące wszystkie zmysły w nurcie geometrii dyskursywnej.
o Autorce:
„Wszystkie projekty łączy poszukiwanie podstawowych form, ich proporcji i symetrii oraz możliwych transformacji. Jest to poszukiwanie przez Artystkę podstawowego języka, według którego został napisany Wszechświat. (…) Projekt ma za zadanie pobudzić wyobraźnię, pokazać, że nawet tak bardzo prosta forma geometryczna jak sześcian poprzez podziały symetryczne może generować skomplikowane struktury przestrzenne. Pozwala to uczestnikom projektu na głębsze zrozumienie form geometrycznych i metod tworzenia różnych struktur, a w konsekwencji do samodzielnego poszukiwania i zrozumienia formy i struktury otaczającego nas świata.”
Prof. dr hab. Robert Wolak (fragment opinii)
