Przestrzeń Responsywna 


Patrycja i Paulina Ochman 
Wernisaż 10.03.2022 o godzinie 18:00
Wystawa: 10.03. - 02.04.2022
Galeria Strefa / WAW, Humberta 3


Powietrze dotyka rzeczy, rzeczy wypełniają przestrzenie tak jak powietrze. Dotyk inicjuje ruch. Ruch inicjuje zmianę, która responsywnie wypełnia zadany obszar. Dotyk może być niematerialny. Dźwięk może wynikać z dotyku. Sprawczość względem przestrzeni. Emanacja siły, delikatna sugestia, wnętrze wypełnione myślami lub słowami. Wnętrze, które przyjmuje na siebie nasze emocje. Wnętrze, które szuka z nami płaszczyzny porozumienia. Projektant widząc pozytyw przestrzeni w postaci zanurzonych w niej rzeczy, rzeźbi jej negatyw dotykając pustki. Siła może być niewidoczna, skutek może być totalny, cała przestrzeń wypełnia się reakcją na impuls. Przestrzeń responsywna jest wrażliwa na swoich odbiorców – odpowiada na ich działanie. Człowiek zanurzony w przestrzeni jest zaledwie cząstką większej całości. Traktuje wszystkie powierzchnie wspólne jako interfejsy przestrzeni.

Projektowanie responsywne to projektowanie doświadczeń, które rezonują z odbiorcami.
Wystawa prezentuje koncepty przestrzenne stanowiące preteksty do myślenia o zastosowaniu prezentowanych rozwiązań w skali wnętrza, architektury. Zawierają one w sobie ładunek możliwości dla powierzchni wspólnych, którymi jesteśmy otoczeni, wśród których żyjemy, które nam towarzyszą. Jest kolekcją wycinków rzeczywistości wyobrażonej, takiej w której za pomocą wszystkich zmysłów odbieramy dane bezpośrednio z przestrzeni, a przestrzeń płynnie podąża za naszymi pragnieniami.



Biografia

dr Patrycja Ochman-Tarka, absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, od 2008 r. pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Krakowie, od 2014 asystent w Pracowni Projektowania Przestrzeni Ekspozycyjnych. Zajmuje się projektowaniem przestrzeni, tworząc multidyscyplinarne projekty wnętrz, mebli, instalacji interaktywnych, bierze udział w wystawach krajowych i zagranicznych (m. in.: The VIII Tashkent International Biennale of Contemporary Art w Uzbekistanie / 2018, Archinside International Exhibition of Architecture Design, Interior Design and Applied Art w Salonikach w Grecji / 2018, Łódź Design Festival 2018). Pisze o przestrzeni, projektowaniu i procesach projektowych prowadząc badania nad relacjami, jakie zachodzą na płaszczyźnie człowiek – przestrzeń, szukając interdyscyplinarnych powiązań między sztuką, projektowaniem i literaturą. Laureatka pierwszego miejsca w konkursie B: Seminarium XV Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2019 za prezentację zatytułowaną „Miasto/rzeka: update".

mgr Paulina Ochman Absolwentka wydziału architektury wnętrz na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Aktywnie działa w zawodzie, projektując wnętrza, zarówno prywatne jak i publiczne. Zajmuje się edukacją, realizuje swoją pasję poprzez prowadzenie zajęć z podstaw projektowania w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie. Prowadzi zajęcia artystyczne dla młodzieży w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych im. M. Kopernika. Mimo że nie potrafi rysować, to nie wyobraża sobie życia bez rysowania, dlatego zawsze ma przy sobie szkicownik. Pasjonuje się fotografią tradycyjną.


  ㅁ PROJEKTOWANIE ARCHITEKTURY WNĘTRZ  PROJEKTOWANIE MEBLI  PROJEKTOWANIE EKSPOZYCJI I SCENOGRAFII PRZESTRZENI PUBLICZNYCH  SZTUKA PROJEKTOWANIA   SZTUKI PIĘKNE   NOWE MEDIA   PROJEKTOWANIE TKANINY I UBIORU   LABORATORIA  WARSZTATY
  ㅁ PROJEKTOWANIE ARCHITEKTURY WNĘTRZ  PROJEKTOWANIE MEBLI  PROJEKTOWANIE EKSPOZYCJI I SCENOGRAFII PRZESTRZENI PUBLICZNYCH  SZTUKA PROJEKTOWANIA   SZTUKI PIĘKNE   NOWE MEDIA   PROJEKTOWANIE TKANINY I UBIORU   LABORATORIA  WARSZTATY
Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
ul. Syrokomli 21, 30-102 Kraków

︎︎︎ARCHITEKTURA@ASP.KRAKOW.PL

Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie kształci w różnych dziedzinach projektowych, takich jak: projektowanie architektury wnętrz, projektowanie mebli i elementów wyposażenia wnętrz, design oraz projektowanie przestrzeni ekspozycyjnych.
Wydział Architektury Wnętrz  ASP Kraków 2025