prof. dr hab. Roman Kurzawski


I PRACOWNIA PROJEKTOWANIA MEBLI I ELEMENTÓW WYPOSAŻENIA WNĘTRZ

Dydaktyk, architekt wnętrz, malarz, rzeźbiarz, designer.
Absolwent Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie. Dyplom magisterski w roku 1980 pod kierunkiem doc. Krystyny Zgud-Strachockiej. W latach 1999-2008 dziekan oraz prodziekan Wydziału, kierownik I Pracowni Projektowania Mebli i Elementów Wyposażenia Wnętrz. Inicjator powstania Katedry Projektowania Mebli i jej pierwszy kierownik.

Twórca mebli unikatowych, wyróżniających się oryginalnymi rozwiązaniami formalnymi i technologicznymi, odznaczających się wysokim poziomem estetycznym i fantazją w łączeniu materiałów. Projektant autorskich opraw plastycznych wystaw, aranżacji przestrzeni miejskich, licznych wnętrz publicznych i prywatnych.

Autor cykli obrazów o czytelnych reminiscencjach pejzażowych (Z przestrzeni w przestrzeń, W drodze za horyzont). Tworzy formy przestrzenne inspirowane awiacją, realizowane w technice własnej, opracowanej na wieloletnich doświadczeniach w łączeniu niekonwencjonalnych materiałów i technologii (m.in. Lot na uwięzi, czyli marzenia o lataniu, Rzeźboloty). Jego prace to obiekty z pogranicza świata sztuki, techniki i fantazji, baśniowe formy obiecujące podróże w przyjazne, pełne spokoju i koloru światy, wielokrotnie prezentowane na wystawach zbiorowych jak i indywidualnych.

Natura jest w swojej istocie formatywna, człowiek będąc częścią natury w procesie budowania cywilizacji, kultury posiadł umiejętność kształtowania formy. Niezależna wola formowania jest próbą określenia własnego stosunku do tajemnic egzystencji.

Roman Kurzawski, Kraków, 15.02.2019 r.
MebelRzeźbaMalarstwo


  ㅁ PROJEKTOWANIE ARCHITEKTURY WNĘTRZ  PROJEKTOWANIE MEBLI  PROJEKTOWANIE EKSPOZYCJI I SCENOGRAFII PRZESTRZENI PUBLICZNYCH  SZTUKA PROJEKTOWANIA   SZTUKI PIĘKNE   NOWE MEDIA   PROJEKTOWANIE TKANINY I UBIORU   LABORATORIA  WARSZTATY
  ㅁ PROJEKTOWANIE ARCHITEKTURY WNĘTRZ  PROJEKTOWANIE MEBLI  PROJEKTOWANIE EKSPOZYCJI I SCENOGRAFII PRZESTRZENI PUBLICZNYCH  SZTUKA PROJEKTOWANIA   SZTUKI PIĘKNE   NOWE MEDIA   PROJEKTOWANIE TKANINY I UBIORU   LABORATORIA  WARSZTATY
Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, ul. Humberta 3 31-121 Kraków
︎︎︎(+48) 12 632 13 31

︎︎︎ARCHITEKTURA@ASP.KRAKOW.PL Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych imienia Jana Matejki w Krakowie jest państwową uczelnią wyższą, kształcącą w różnych dziedzinach projektowych, takich jak: projektowanie architektury wnętrz, projektowanie mebli i elementów wyposażenia wnętrz, design, projektowanie przestrzeni ekspozycyjnych, scenografia oraz intermedia.
Wydział Architektury Wnętrz  ASP Kraków 2022