15.6.2019

NIE-ŚWIADOMOŚĆ, WYSTAWA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH

Wystawa studentek Akademii Sztuk Pięknych Wydziału Architektury Wnętrz na kierunku Projektowanie Architektury Wnętrz w ramach projektu Spacio Polifonico.
Autorki: Katarzyna Buszek, Milena Kierat, Beata Krzyszkowska, Urszula Kuźnicka-Kubat, Magdalena Laskowicz, Monika Sobolewska, Sylwia Szeligiewicz, Anna Śliż, Małgorzata Wilk

Cztery różne światy, które istnieją we współczesnej rzeczywistości, każdy z nich w pewnym stopniu zamknięty przed pozostałymi. Pozwalają sobie zadać pytania: czy mój świat jest dla mnie całym światem? Czy jestem świadomy, że nie jest jedyny? Patrząc z perspektywy świata zachodniego widzimy wiele rzeczy powierzchownie. Pędzimy przez życie i w tym pędzie jesteśmy nieświadomi istnienia wielu rzeczy. Żyjąc w pośpiechu zapominamy, że można żyć inaczej. Tymczasem świat to nie tylko zachodnia kultura “bezpieczna i poukładana”, to również rzeczy, których nie akceptujemy i często nie chcemy widzieć: wojny i przemoc, niewola i odosobnienie. Nasze życie to również ścieżka duchowa, która jest ważna i pociągająca, a jednocześnie tak trudna do odnalezienia wśród pokus codziennego świata. Celem wystawy jest zderzenie wizji współczesnej cywilizacji wielkiego, zachodniego miasta ze światami, o których istnieniu na co dzień z reguły zapominamy. Ale czy przez naszą nieświadomość stają się one mniej rzeczywiste? Takie kontrastowe zestawienie, poprzez zwrócenie uwagi na współczesne problemy, pozwala zadać widzowi pytania: Czy wychodzisz czasem poza swój świat? Czy masz świadomość istnienia innych światów?

Co zobaczysz, gdy na chwilę się zatrzymasz?