Etyczne przestrzenie publiczne – MOSTY

Tematem przewodnim IX edycji interdyscyplinarnych warsztatów NOWA PRZESTRZEŃ 2016 były ,,Etyczne Przestrzenie Publiczne – MOSTY”. Warsztaty zrealizowane zostały przez Wydział Architektury Wnętrz ASP w Krakowie, Wydział Architektury PK Zakład Przestrzeni Użyteczności Publicznej oraz UJ Instytut Socjologii, jak również w tym roku do współpracy zaproszeni zostali pracownicy Katedry Psychologii i Dydaktyki z UEK. Przez 4 pełne dni studenci architektury wnętrz, architektury i socjologii tworząc interdyscyplinarne zespoły wraz z kadrą profesorską przepracowywali z różnych perspektyw problem etyczności w przestrzeniach publicznych naszego miasta Krakowa. W tzw. międzyczasie była możliwość wysłuchania wykładów na temat „odczytywanie znaczeń w przestrzeni ”oraz „zarządzanie stresem i emocjami podczas pracy zespołowej” przygotowane przez pracowników Katedry Dydaktyki i Psychologii.

Podczas tegorocznej edycji „NOWEJ PRZESTRZENI” powstało wiele intrygujących projektów koncepcyjnych, które poruszyły różnokierunkowe zagadnienia etyczności w przestrzeni miejskiej m.in. w odniesieniu do tak ważnych i poruszających miejsc szczególnie zapisanych w historii krakowskiej dzielnicy Podgórze jak kamieniołom Liban, z drugiej strony podjęto próbę przywrócenia do codziennej aktywności zespół proaustriackiej architektury obronnej, została zaryzykowana próba rozwiązania konfliktów jakie niosą za sobą zamknięte osiedla mieszkaniowe oraz sięgnięto po problem zbyt opresyjnego natężenia ruchu komunikacyjnego w obrębie Alei oraz Parku Krakowskiego. Warsztaty zakończyły się prezentacjami projektów niekiedy dopełnionymi emocjonalnymi dyskusjami, a w podsumowaniu interdyscyplinarnej współpracy miało miejsce wręczenie dyplomów uczestnikom warsztatów. Teraz czeka nas praca nad organizacją wystawy prezentującej efekty współpracy i opracowanie wydawnictwa monograficznego ,,Etyczne Przestrzenie Publiczne-MOSTY”.
B. Gibała-Kapecka Dziekan WAW, Kaja Czajczyk as.